Kitaplar

Avluda Kuş Sesleri

...
bir incir sevgilim
ne zaman girer
içeri dersin

özgürlüğümün
çoğalttığı gün
özgürlüğünü dünyanın

bunu böylece bilsin
tazecik şiir
kokan ellerin.

Halim YAZICI

Avluda Kuş Sesleri, Caz Kedisi Kitap, 2013Küçük Taşlar İklimi

Küçük Taşlar İklimi, kendi içinde köpürerek gürül gürül akan Halim Yazıcı'nın unutulmaz şiir panoraması. Birbirini bütünleyen etkileyici kısa, ikilikler. Bu tür şiirler kolay yazılırmış gibi gözükür ama herkesin harcı değildir. Şiirin yalınlığının, kendi içindeki imge coşkusunun üstesinden her şairim diyen gelemez. Ustalaşmak gerekir. Halim Yazıcı, yedi şiir kitabının, seçme şiirlerinin ortaya koyduğu şiir ömründe nasıl bir usta şair olduğunu iyice kanıtlıyor Küçük Taşlar İklimi'yle.

Gültekin EMRE

Küçük Taşlar İklimi, Caz Kedisi Kitap, 2013Küçük Bir Harf

… Kısa tutulan dizeler, sözlerin anlama yerleştiği sağlam profil. Sabahat- tin Kudret Aksal'ın bir boy büyüğü kurgu ve tasarımlar. İçten içe konuşan doğa, gökyüzü, ırmak ve dünya olayları. Onlara ince göndermeler.
'ilk kez yeniden doğuruyor beni annem' dediği yerde bile kavuşulan ince sözler demeti, çığlıktan yere inen çarpıntılar.
Halim Yazıcı; ağzında durduğunu söylediği yanardağın içinden önümüze gelen volkan tüflerini limon bahçesine, sonra da zeytin ağaçlarına döndüren ilkeli bir anlatıcı. Bir yürek serpintisi ile konuşan Ege yerlisi.
Bazen haiku tadını anımsatan incelikte iki-üç dizeyle buluşan küçük buluşmalar. 1968 kuşağından Arif Damar'a, caz bahsinden ayçekirdeğine uzanan bir gezinti. Daha önce Lorca'yı, ve daha nice kıyı ozanlarını, Seferis'i andıran gelişmeler, şimdi ipek narinliğinde kelimeler yakasına dönüşmüş, imbikten süzülmüş, rahat yerde demlenmiş kelimelerin çağlamasını andırıyor.

Hüseyin PEKER

Küçük Bir Harf, Caz Kedisi Kitap, 2011

2015 Halim Yazıcı Tüm Hakları Saklıdır.